Od połowy stycznia 2019 roku ruszył ponownie program „Czyste Powietrze”, który umożliwia refinansowanie kosztów wymiany pieca w swojej nieruchomości oraz dostosowanie obiektu do wymogów termoizolacyjnych w taki sposób, aby nagromadzone ciepło „nie uciekało” z pomieszczeń. Beneficjenci mają możliwość otrzymania z powrotem poniesionych kosztów zakupu i montażu pieca do kwoty 57 tysięcy złotych, natomiast jeśli wydatki były wyższe, wówczas na pozostałą część można zaciągnąć mikropożyczkę na preferencyjnych warunkach. Bardzo wielu beneficjentów już skorzystało z tej formy wsparcia. Ogólne założenia programu mają wspomóc użytkowników pieców starej generacji w wymianie kotłów na bardziej ekologiczne, które emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

Program „Czyste Powietrze” to również kontrola jakości opału.

Zakup i wymiana pieca to jedno, natomiast realizacja założonych działań i wywiązanie się z umowy to zupełnie odrębna kwestia. Nie chodzi tutaj bowiem wyłącznie o wymianę instalacji, ale również o wypracowanie dobrych nawyków w zakresie substancji, które spalamy w naszych piecach. Wszystkie dokumenty, które związane są z programem „Czyste Powietrze” są ogólnodostępne i beneficjenci mają w nie wgląd jeszcze przed rozpoczęciem wnioskowania, dlatego warto zapoznać się z treścią poszczególnych wymogów jeszcze przed rozpoczęciem aplikowania. Niestety, większość z nich nie zapoznaje się nawet ze wzorem umowy o dofinansowanie, z czego później wynikają nieporozumienia.

Użytkownicy kotłów z dotacji powinni mieć się szczególnie na baczności przy zakupie paliwa, ponieważ w umowie znajduje się zapis zobowiązujący do stosowania węgla o parametrach wyznaczonych przez producenta w instrukcji obsługi. Są one w tym przypadku mocno wyśrubowane, więc i cena odpowiedniego paliwa jest wysoka. Korzystając z oferty hurtowej sprzedaży węgla u nieuczciwych dystrybutorów możemy narazić się na sankcje w przypadku kontroli. Karmienie kotła czymś gorszym, w skrajnym przypadku może się skończyć koniecznością zwrotu całej dotacji.

Jeżeli palimy węglem złej jakości w wymienionych piecach, musimy zwrócić dotację.

Firma Hartwig w Ryczywole już od wielu lat oferuje swoim Klientom surowiec najwyższej jakości. Zarówno nasz węgiel workowany jak i luźne złoża, pochodzą ze składów opału w Ryczywole. Nasi klienci mają pewność, że oferując węgiel na sprzedaż dokładamy wszelkiej staranności i służymy profesjonalnym doradztwem w zakresie właściwego wykorzystania surowca.

W umowie o dofinansowanie wymiany pieca mamy zapis o rodzaju paliwa.

Składy węgla w Ryczywole, z których korzysta firma Hartwig to gwarancja jakości, którą potwierdzają wymagane certyfikaty. Dzięki naszej wiedzy oraz surowcowi pierwszej klasy, wywiązanie się z zapisów umowy o refinansowanie wymiany pieców nie będzie najmniejszym problemem.

Kontakt

ul.oś Parkowe 2
64-630 Ryczywół

Bogumiła Hartwig- właściciel
+48 605548799

Jarosław Hartwig
+48 508339034

Damian Hartwig - spedytor
+48 519050524
+48 672838297
email: hartwig.gorzelnia@poczta.onet.pl
email: hartwig.transport@onet.pl